Я шукаю український університет (про УКУ і Могилянку не писати – я знаю, що там багато в чому все Ок), який має хороші умови для навчання студентів – і побутові, і навчальні, і наукові. Є такі?
Університетські будівлі, як правило, це великі споруди, часто досить давні і часто досить занедбані. Там незатишно, холодно і тоскно.
Про гуртожитки я взагалі мовчу. Мені про них не хочеться говорити взагалі.
Я думаю: університети стали окремими юридичними особами, українські батьки, як правило, не економлять на своїх дітях і щедро платять і за навчання на комерційній основі, і за проживання в гуртожитках. Суми ці точно не малі. Сказати, що університетські викладачі мають високі зарплати – це буде сміливо. Не мають. Сказати, що менеджмент університетів почав активні рухи в бік впорядкування університетів – ну, не знаю. За враженнями, не почали. Але, можливо, я не володію інформацією.
Ось минулої зими виявилось, що університети не можуть навіть оплачувати комунальні послуги. І зрозуміло чому. Бо опалювати повітря неможливо. Я уявляю, які там тепловитрати на тих монументальних будівлях!
Енергоефективність вишів – то взагалі головний біль. Виші навіть оголошували перерву у навчанні студентів через аномальне зниження температури.
А от зараз читаю інформацію від Лілії Гриневич, міністра освіти та науки України, яка не так давно розповіла, що вперше за останні 25 років, почалися інвестиції в капітальні ремонти ВНЗ. Водночас із цим Міністерство освіти та науки України разом з Європейським інвестиційним банком розробили та впроваджують проекти покращення енергоефективності у вишах. Загальна вартість проекту – 160 мільйонів євро. Проект називається «Вища освіта України».
Йдеться про ремонт й утеплення дахів, стін, вікон і фасадів, заміну старого обладнання на сучасне, проведення освітньої кампанії з енергозбереження серед студентів і викладачів. Може, вперше за всі ці роки з’явилась надія, що хоч якась частина університетів буде упорядкована.
У семи українських університетах вже почалися різноманітні заходи з енергозбереження та оптимізації управлінських процесів енергоспоживання.
Ось перелік університетів:
- Національний університет «Львівська політехніка»
- Полтавський національний технічний університет ім. Юрія Кондратюка
- Чернігівський національний технологічний університет
- Сумський державний університет
- Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
- Вінницький національний технічний університет.
Цікаво, чи моніторить хтось, як там йдуть справи у цих відібраних вишах? І чи є у нас все-таки сучасні ВНЗ, як, наприклад, хоча б у Польщі?
А на фото – Американський університет в Бішкеку, Киргизстан.
Автор: Зоя Казанжи