ЄС випускає посібник з правил державних закупівель

Сектор державних закупівель України потребує негайних та ґрунтовних реформ. Значна частина грошей українських платників податків довгий час витрачалася на непрозорі та нечесні тендерні закупівлі.

Зміни у стилі європейських стандартів можуть внести більше прозорості до сектору та кардинально зменшити вплив інтересів окремих осіб, привілейованих гравців та завищення цін в тендерних процедурах.

Symbolique 2006Угода про асоціацію між Україною та ЄС містить положення про гармонізацію системи державних закупівель України із законодавством ЄС. Нова редакція закону про державні закупівлі, яка була прийнята у квітні 2014 року, великою мірою відповідає стандартам ЄС, що може зробити українські процедури держзакупівель прозорими, чесними та ефективними.

Щоб пояснити новий закон, експерти проекту ЄС «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» розробили посібник із законодавства в сфері державних закупівель.

Посібник призначений для «надання практичних порад по процедурам державних закупівель замовникам і учасникам тендерних торгів», – пояснює Валентин Деревянкін, заступник керівника проекту ЄС. Він зауважує, що документ містить детальний аналіз законодавства в сфері державних закупівель України, а також поради для основних гравців щодо трактування окремих положень, які містить законодавство.

Хоча деякі положення закону потребують доопрацювання, законодавство в сфері державних закупівель України тепер значно більше відповідає стандартам ЄС, ніж його попередня версія. Наприклад, нова редакція закону більше подібна до норм ЄС, які стосуються винятків із загальних тендерних процедур. У попередньому законодавстві винятки із тендерних процедур викликали серйозні зауваження і в експертів ЄС, і для українського суспільства. «Тепер до 90% винятків відповідають стандартам ЄС», – стверджує Сергій Яременко, експерт проекту ЄС із державних закупівель.

Яременко зауважує, що цільовою аудиторією посібника є регуляторні інституції, державні замовники і учасники тендерних процедур. Він упевнений, що одним із головних недоліків системи державних закупівель в Україні є низький професіоналізм і компетентність державних службовців, які займаються державними закупівлями. «У бюджеті [України] не передбачено коштів для навчання держслужбовців», – пояснює він. Згідно з новою системою, державні службовці мають вивчати процедури закупівель за власним бажанням, без підтримки уряду.

«Ми розробили посібник спеціально для покращення знань і компетенції учасників державних закупівель», – говорить Олександр Шатковський, експерт з питань державних закупівель проекту ЄС.

Посібник також містить тести перевірки знань законодавства у сфері державних закупівель. Наприклад, читач має відповісти, кому дозволено бути присутнім під час тендерних процедур, або яким є кінцевий термін внесення змін до тендерних документів.

Деревянкін пояснює, що гармонізація системи державних закупівель України зі стандартами ЄС створить відкрите і конкурентне середовище для учасників тендерів. Відкрита конкуренція допоможе знизити ціни та покращити якість товарів і послуг. «Держзакупівлі також можуть сприяти впровадженню інших державних ініціатив, як от екологічні закупівлі, заощадження ресурсів, заохочення інновацій, – а все це також відповідає європейським стандартам», – додає він.

Додаткова інформація

Проект «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» розпочав свою роботу  у Києві 11 листопада 2013 року і планується до листопада 2016 року. Проект виконується консорціумом на чолі з провідною міжнародною компанією Crown Agents Ltd у співпраці з британськими компаніями BDO LLP та CIPS (Королівський інститут закупівель і постачань).

Діяльність Проекту поділена на 5 Компонентів, що охоплюють як реформу системи державних закупівель, так і підтримку розвитку системи державної допомоги в Україні. Відповідно, Проект спрямований на сприяння розвитку міцної та послідовної системи управління державними фінансами шляхом створення всеосяжної та прозорої нормативно-правової бази державних закупівель, ефективної інституційної інфраструктури державних закупівель, системи відповідальної та чесної державної влади щодо державних закупівель, а також розвитку системи державної допомоги в Україні.

Більше інформації: http://eupublicprocurement.org.ua/

Електронна версія Посібника доступна тут