ЄС надасть фінансову та торгівельну підтримку Україні

14 квітня Рада ЄС, з-поміж пакету пропозицій, схвалила два головні заходи, покликані надати економічну і фінансову підтримку Україні.

P008481008Вона, зокрема, ухвалила рішення про надання до 1 млрд. євро макрофінансової допомоги Україні. Ці гроші, доповнюючи ресурси, що є доступними у рамках фінансової домовленості з МВФ, покликані підтримати економічну стабілізацію та програму структурних реформ в країні.

Також Рада ЄС ухвалила норму, яка надає односторонні торговельні преференції для України. Вони передбачають тимчасове зменшення або скасування митних зборів у відповідності до поступок, зазначених у додатку до Угоди про асоціацію між ЄС і Україною.

5 березня у відповідь на безпрецедентні події в Україні Європейська Комісія оголосила про пакет підтримки. Його мета – допомогти країні у зміні влади та заохоченні до проведення політичних і економічних реформ. Європейська Рада схвалила пакет допомоги 6 березня.

 

Фінансова підтримка

Ухвалена у рамка швидкої процедури, макрофінансова допомога буде надана Україні у формі кредитів з максимальним терміном погашення у 15 років. Ця допомога піде на розв’язання невідкладних проблем, пов’язаних із платіжним балансом, як це визначено у економічній програмі уряду, підтриманій МВФ.

Допомога буде залежною від впровадження економічної політики і фінансових умов із акцентом на структурних реформах і надійних державних фінансах, що буде закріплено у Меморандумі про розуміння, який буде погоджено між ЄС і Україною. Макрофінансова допомога буде надана на період в один рік після набуття чинності Меморандуму про розуміння.

Ця допомога буде надана у форматі двох траншів – допоки виняткові обставини не вимагатимуть її виділення у формі єдиного траншу. Виділення макрофінансової допомоги буде залежним від заходів, передбачених у Меморандумі про розуміння та угоді з МВФ про надання кредиту. Також воно залежатиме від шани Україною демократичних механізмів, включаючи багатопартійну парламентську систему, верховенство права і права людини.

Виділення допомоги ЄС може відбутися щойно українська влада та МВФ погодять економічну програму, що підтримуватиметься фінансовою угодою.

Сьогоднішнє рішення про надання кредитів на суму до 1 млрд. євро є доповненням до рішення про виділення Україні 610 млн. євро, яке було прийнято у 2010 році. Також воно є залежним від підписання угоди між Україною та МВФ.

Від другої половини 2012 року українська економіка знаходиться у рецесії. Лише в одному кварталі, наприкінці 2013 року, було зафіксовано позитивне зростання. Однак упродовж перших двох місяців поточного року, через погіршення політичної і безпекової ситуації, стан рецесії швидко повернувся. Протягом 2013 року український уряд втратив доступ до міжнародних фінансових ринків.

 

Торговельні заходи

Очікується, що норма, яка надасть односторонні торговельні преференції Україні, набуде чинності 23 квітня, на наступний день після очікуваної публікації рішення в Офіційному журналі.

Вона дозволить Україні отримати користь від торговельних преференцій не чекаючи набуття чинності глибокої і всеохопної зони вільної торгівлі, що є частиною Угоди про асоціацію. Норма діятиме до набуття чинності заголовку IV Угоди про асоціацію або, у разі необхідності, до його часткового застосування, що має відбутися не пізніше 1 листопада 2014 року.

Політичні положення Угоди про асоціацію між ЄС і Україною були підписані під час засідання Європейської Ради, яке відбулося 20-21 березня. ЄС та його країни-члени залишаються налаштованими щодо підписання решти частин угоди, що разом із політичними положеннями становлять єдину угоду.

Згідно з даними Єврокомісії, очікується, що українські експортери на митних зборах у рамках зони вільної торгівлі, передбаченої Угодою про асоціацію, зможуть заощаджувати майже 500 млн. євро щороку.

На ЄС припадає близько однією третьої зовнішньої торгівлі України. У 2012 році український імпорт з ЄС сягав 23,8 млрд. євро, експорт – 14,6 млрд. євро.

 

Більше інформації:

Повні тексти Угоди про асоціацію між ЄС і Україною

Докладніше про відносини між Євросоюзом і Україною