Кримська IT-індустрія має великі перспективи, вважають європейці

Крим – перспективний регіон для розвитку IT-індустрії, вважають експерти проекту ЄС. Зараз експерти ЄС допомагають півострову підготуватися до серйозних інвестицій в IT-галузь.

Mobile World Congress 3GSM in BarcelonaІнвестиції в IT надходять з різних країн: США, Великобританії, Німеччини. Однак для того, аби вони активніше приходили до нас, інвестори мають дізнатися про існування України на IT-карті світу та про можливості цієї країни, – вважає ірландський експерт із залучення інвестицій Девід Бенкс. Він є головним експертом проекту ЄС  «Залучення прямих іноземних інвестицій у Севастополь».

«У Криму висока якість освіти у ВНЗ. Вартість оплати праці кваліфікованих фахівців значно нижча, ніж у США чи Німеччині. Крім того, оподаткування невелике. Все це і робить півострів привабливим для розвитку IT-галузі», – говорить спеціаліст. Завдання IT-кластера «Крим», який ще тільки формується, полягає в тому, щоб розповісти про своє існування інвесторам і сформувати конкурентну пропозицію. Саме цим ми зараз і займаємося – об’єднанням місцевих дрібних компаній та залученням великих компаній з-поза меж України», – додає експерт.

Девід Бенкс. Він є головним експертом проекту ЄС  «Залучення прямих іноземних інвестицій у Севастополь»
Девід Бенкс, головний експерт проекту ЄС «Залучення прямих іноземних інвестицій у Севастополь»

Сьогодні в Криму працюють близько 300 IT-компаній. Серед їхніх замовників можна знайти великих гравців: Windows, Kaspersky, Apple тощо. У Yandex є офіс у Сімферополі. Однак знайти грамотного фахівця в регіоні все ще непросто – нарікає співробітник компанії WavesAudio Денис Муратов.

«Пошук фахівця в області розробки додатків з досвідом роботи 5-10 років – це завдання не з легких. Був випадок, коли ми хотіли створити команду розробників, і не змогли знайти тут потрібного фахівця. Довелося зібрати цю команду в київському офісі» – говорить експерт. Водночас, додає він, «те, чим ми займаємося, не сильно відрізняється від того, чого навчають у вишах. Але проблема в тому, що після вишу випускник ще кілька років повинен попрацювати в цій сфері, його роботу повинен скеровувати хтось більш досвідчений. Не кожна компанія може собі це дозволити», – вважає він.

Випадок з WavesAudio – один з небагатьох, коли компанія для підготовки фахівців під свої потреби відкрила лабораторію в Севастопольському національному технічному університеті (СевНТУ). Роботу в компанії можна розпочати вже зі старших курсів. Якщо ж потрібен фахівець з досвідом від десяти років, то в Севастополі чи Сімферополі його знайти складно. Як мінімум, все упиратиметься в недостатній рівень володіння англійською мовою. А це знання потрібне для прямого спілкування із закордонним замовником. Якщо під конкретне завдання (наприклад, розробку аудіоплагіна) вдається знайти протягом кількох місяців, це вважається успіхом. Часті випадки, коли фахівця в Криму так і не знаходять. Тому їх наймають у Києві, Харкові, Львові або ж за кордоном – в Ізраїлі, Індії або США.

Попит на IT-фахівців в Севастополі вище пропозиції. Щоб якось компенсувати недолік в тестувальниках програмного забезпечення, компанія SoftServe відкрила курси, де за три місяці з гуманітаріїв готує потрібних їй фахівців.

Щоб вирівняти попит і пропозицію, потрібен час, вважають експерти. Головне, що інститути йдуть назустріч IT-компаніям і готові випускати фахівців «під замовлення», – розповідає експерт проекту ЄС «Залучення прямих іноземних інвестицій в Севастополь» Олена Журавльова. На думку експерта, ринок IT в Севастополі і Криму чекають зміни після завершення формування IT-кластера. «Є кримські компанії, в яких працюють всього 2-3 людини, або десяток співробітників, – пояснює експерт, – і всі вони нецікаві великому інвесторові. Але якщо їх об’єднати у своєрідну артіль, то вони зможуть взяти велике замовлення. Тобто інвестор може дати замовлення не компанії, а групі кримських компаній».

Саме проект ЄС виступив з ініціативою створення IT-кластера «Крим» для підвищення конкурентоспроможності IT-галузі та створення  сприятливих умов для залучення іноземних інвестицій у регіон. Зараз у кластері близько 70 дрібних і середніх компаній, кілька вишів, які готують потрібних фахівців.

Цього місяця в Севастополі і Сімферополі експерти проекту провели тиждень інформаційних технологій у Криму (співорганізаторами заходів виступили компанії IT-кластера і влада Севастополя). Керівники IT-компаній проводили зустрічі з представниками міської влади, викладачами та студентами технічних вузів, знайомилися між собою і обговорювали спільні проекти. Це черговий етап у становленні IT-кластера «Крим». Планується, що подібні зустрічі стануть щорічними.

«Севастополю ЄС виділив фінансування в майже два мільйони євро на те, щоб підвищити його інвестиційну привабливість, розробити систему залучення інвестицій, підвищити імідж міста та допомогти компаніям інтернаціоналізуватися», – говорить Журавльова. «Ми шукаємо компанії і аналізуємо, які галузі потрібно просувати. Крім цього,  ми також консультуємо компанії. Наші експерти працюють з ними та радять, як необхідно готувати документи, плани та іншу документацію для іноземного інвестора. Найближчим часом ми плануємо бізнес-місії за кордоном і в Україні, а далі все в руках IT-Кластера – чи зможуть зацікавити інвесторів», – додає вона.

Контекст

Проект ЄС «Залучення прямих іноземних інвестицій в Севастополь» – це пілотний проект Європейського Союзу в Україні. Його результати і досвід роботи можуть бути застосовані в інших регіонах країни. Якщо IT-кластер Крим почне успішно працювати, то надалі майбутнє Севастополя може бути пов’язано не тільки з IT-індустріею, але і з розвитком інших галузей, зокрема з виробництвом автомобільних і електронних компонентів. Головне — щоб саме місто було до цього готове.

Владислав Осипов, Севастополь, спеціально для Вісника співпраці ЄС-Україна