23 травня офіційно завершився проект ЄС Твіннінг у сфері статистики. Від листопада 2011 року в рамках цієї ініціативи було виконано частину завдань, передбачених майбутньою Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. Загальний бюджет проекту склав 1 млн. євро.
Проект відіграв важливу роль для «подальшої гармонізації української статистики зі статистичними стандартами Європейського Союзу», – зазначив на церемонії закриття Олександр Осауленко, Голова Держстату України. «Досягненням національної статистики значною мірою сприяє співробітництво з колегами з міжнародних статистичних організацій», – додав він.
На думку Ендрю Расбаша, керівника Управління програм допомоги Представництва Європейського Союзу в Україні, незалежна, неупереджена, правдива та доступна статистика «є не лише необхідною передумовою для ефективного управління економікою, але й важливою для демократичного контролю держави з боку її громадян». Підтримка, надана Євросоюзом для реформування сектору статистики в Україні, зокрема щойно завершений проект Твіннінг, «спрямовані на створення ще більш чіткої та надійної статистичної системи в Україні», – вважає посадовець.
У рамках проекту було вдосконалено макроекономічну статистику та статистику підприємств. Це було зроблено завдяки наближенню статистичних методологій та організації Державної служби статистики України до Європейського статистичного кодексу практики. Цей Кодекс, власне, і визначає стандарти виробництва та поширення статистичної інформації.
Головна мета проекту полягала в тому, аби забезпечити виробництво статистики високої якості, яку можна порівнювати з міжнародною статистикою і яка була би доступною для користувачів. Проект сприяв запровадженню нової класифікації видів економічної діяльності в Україні і приведення її у відповідність із класифікацією, яка застосовується в ЄС.
Поступ в запровадженні європейських стандартів у виробництві статистики можливий лише за умови «незалежності та неупередженості у роботі статистичної служби», що гарантується законом та реалізується на практиці, вважає Клаудія Юнкер, начальник відділу співпраці у сфері статистики Євростату. Вона також переконана, що за підтримки Європейського Союзу та міжнародних організацій «ДССУ досягла вагомих успіхів у реформуванні національної статистичної системи».
Головним партнером проекту є Статистична служба Данії. За словами Ларса Тюгесена, її Директора, незалежна, високоякісна та доступна статистика щодо основних питань суспільства є «однією із підвалин демократії». Служба залучила 35 експертів зі статистичних офісів 7 країн ЄС (Данії, Фінляндії, Швеції, Іспанії, Литви, Латвії, Словацької Республіки та Великобританії). 150 українських статистиків та користувачів статистичної інформації брали участь у 70 заходах проекту в Києві та Львові, а також у навчальних візитах до статистичних служб країн-членів ЄС, семінарах для користувачів статистичної інформації та практичних семінарах.
Контекст
Проекти Твіннінг об’єднують державні установи України та країн-членів ЄС для обміну досвідом і кращими практиками у відповідних сферах. Мета цієї співпраці полягає у впровадженні передбачених реформ. Державна установа України разом з державним службовцем країни-члена ЄС – Постійним радником проекту Твіннінг (ПРП), який постійно перебуває у цій установі, – проводять спільні практичні семінари, тренінги, експертні місії та консультації, направлені на вдосконалення послуг, які надаються громадянам, а також заходи з наближення національного законодавства до кращих Європейських практик.
Для отримання більш детальної інформації звертайтесь, будь ласка, до пані Ірини Бернштайн, Постійного радника проекту Твіннінг: irb@dst.dk +38 050 187 13 74; або ж відвідайте веб-сторінки dst.dk/ukraine, ukrstat.gov.ua та facebook.com/twinning.statistics